MĂ€lestustekarp

Kui meie lĂ€hedane inimene sureb, jÀÀvad temast alles mĂ€lestused, fotod ja isiklikud esemed. Enne sĂŒndi vĂ”i vastsĂŒndinueas surnud beebi puhul selliseid mĂ€lestusi kuigi palju ei ole.

MTÜ Vaikuse Lapsed on loonud karbi esemetega, mis kingitakse lapse kaotanud vanematele haiglas vĂ”i sĂŒnnitusmajas ja mida vanematel on vĂ”imalus seostada lahkunud beebiga. See on vanemate jaoks mĂ€rk. et ĂŒmberkaudsetele inimestele lĂ€heb nende kaotus korda ning ĂŒhtlasi aitab neil koguda mĂ€lestusi oma lapsest.

Paljud mÀlestustekarbid on meisterdanud vanemad, kes on ise samuti oma lapse kaotanud. Töötoas osalejad on öelnud, et see tegevus on neile olnud teraapilise iseloomuga.


Kui sa soovid mÀlestustekarpide loomist toetada, on sul selleks erinevad vÔimalused:

  • Pane ise kokku mĂ€lestustekarp
  • Korralda oma kodu- vĂ”i töökohas mĂ€lestustekarpide meisterdamise töötuba
  • Hakka mĂ€lestustekarpide töötoa juhendajaks
  • Anneta esemeid mĂ€lestustekarpide meisterdamiseks vĂ”i nende sisustamiseks
  • Toeta mĂ€lestustekarpide projekti rahaliselt

MĂ€lestustekarbi meisterdamine

Kui sa tunned, et soovid olla toeks vanematele, kes on kaotanud oma beebi raseduse, sĂŒnnituse vĂ”i esimeste elupĂ€evade ajal, vĂ”id panna ise kokku mĂ€lestustekarbi, mis kingitakse vanematele haiglas vĂ”i sĂŒnnitusmajas ja mis aitab neil oma beebit mĂ€lestada.

MĂ€lestustekarp vĂ”iks ĂŒldiselt sisaldada jĂ€rgmisi esemeid:

  • Pildiraam vĂ”i album. Enamasti teeb Ă€mmaemand vĂ”i pere ise beebist pilti, samuti koguvad paljud vanemad albumisse ultrahelipilte vĂ”i raseduse ajal tehtud fotosid.
  • KĂŒĂŒnal
  • MĂ€lestusese – kujuke vĂ”i mĂ€nguasi, nĂ€iteks karumĂ”mm, ingel, liblikas, linnuke. MĂ€lestusese sĂŒmboliseerib lahkunud beebit.
  • Soe ese, nĂ€iteks mĂŒtsike, papud vĂ”i tekike. Nende esemete puhul on vanematel vĂ”imalus valida, kas panna see lapsega kaasa vĂ”i jĂ€tta endale mĂ€lestuseks.

MĂ€lestustekarpi valmistades ja komplekteerides on oluline meeles pidada, et kĂ”ik asjad peaksid sobima nii poistele kui tĂŒdrukutele, nii et parem on kasutada neutraalseid vĂ€rve ja kujundeid. Soovitame eelistada pigem vĂ€ikesemÔÔdulisi esemeid, siis mahuvad need kĂ”ik karpi Ă€ra ning vanemad saavad soovi korral veel ise asju juurde lisada.

MĂ€lestustekarbi vanemateni toimetamise osas vĂ”ta palun ĂŒhendust e-posti aadressil info@vaiksed.ee.

MÀlestustekarpide töötoad

Kui sa soovid aidata vanemaid, kelle beebi on surnud raseduse, sĂŒnnituse vĂ”i esimeste elupĂ€evade ajal, siis ĂŒks vĂ”imalus selleks on korraldada oma kodu- vĂ”i töökohas mĂ€lestustekarpide meisterdamise töötuba. Töötoas valmivad ilusad karbikesed, mis jĂ”uavad Eesti sĂŒnnitus- ja lastehaiglatesse, kus need kingitakse lapse kaotanud perele.

Töötoa korraldamiseks vĂ”ta ĂŒhendust MTÜga Vaikuse Lapsed, kes annab nĂ”u töötoa korraldamiseks ja saadab töötuppa juhendaja, kes Ă”petab, kuidas mĂ€lestustekarpe teha.

Kui tunned, et sooviksid panustada veelgi rohkem, on sul vĂ”imalik lĂ€bida koolitus ja hakata ise mĂ€lestustekarpide meisterdamise töötoa juhendajaks. Töötoa juhendajalt eeldame mĂ”istlikul mÀÀral ilumeelt ja kĂ€sitöö tegemise oskust. Juhendaja peaks olema julge ja avatud suhtleja, kes on valmis juhtima rĂŒhma tööd. Samuti tuleb kasuks, kui juhendaja on puutunud isikliku kogemuse, töö vĂ”i Ă”pingute kaudu kokku keeruliste psĂŒhholoogiliste probleemidega, eriti lapse kaotuse teemadega.

Lisainfot mÀlestustekarpide töötubade kohta saad e-posti aadressil info@vaiksed.ee vÔi telefonil 526 2453 (Ave Liiv).

Toeta mÀlestustekarpide loomist

Oleme vĂ€ga tĂ€nulikud, kui sul on vĂ”imalik annetada mĂ€lestustekarpide meisterdamiseks materjale. MĂ€lestustekarbid meisterdame papist, mille katame paberiga, ĂŒldjuhul tapeediga, kuid sobivad ka muud dekoratiivpaberid. Karbid varustame paelaga, millega saab karbi kaane kinni siduda. Soovi korral on vĂ”imalik karp kaunistada ka metallnurkadega. Samuti kulub karbi valmistamiseks suures koguses liimi.

Samuti on vĂ”imalik annetada esemeid, mida mĂ€lestustekarpidesse panna ja mis aitaksid lapse kaotanud vanematel oma beebit meelde tuletada. NĂ€iteks on mĂ€lestustekarbis ĂŒldiselt pildiraam vĂ”i album, kĂŒĂŒnal, mĂ”ni vĂ€ike kujuke vĂ”i mĂ€nguasi ja mĂ”ni soe kĂ€sitööna valminud beebiriie, nĂ€iteks mĂŒtsike, papud vĂ”i tekike.

Kui sul on vÔimalik mÔnda neist materjalidest vÔi esemetest meile annetada, kirjuta meile tÀpsemate juhiste saamiseks aadressil info@vaiksed.ee.

MĂ€lestustekarpide projekti on vĂ”imalik toetada rahaliselt, tehes annetuse MTÜ Vaikuse Lapsed kontole EE502200221048925078 mĂ€rgusĂ”naga “MĂ€lestustekarp”. Sellega toetad mĂ€lestustekarpide meisterdamiseks materjalide soetamist ja karpide sisu komplekteerimist.

Oleme kÔigile toetajatele vÀga tÀnulikud!

JĂ€rgmine: MĂ€lestusteraamat