Mälestustekarp

by MTÜ Vaikuse Lapsed

Kui meie lähedane inimene sureb, jäävad temast alles mälestused, fotod ja isiklikud esemed. Enne sündi või vastsündinueas surnud beebi puhul selliseid mälestusi kuigi palju ei ole.

MTÜ Vaikuse Lapsed on loonud karbi esemetega, mis kingitakse lapse kaotanud vanematele haiglas või sünnitusmajas ja mida vanematel on võimalus seostada lahkunud beebiga. See on vanemate jaoks märk. et ümberkaudsetele inimestele läheb nende kaotus korda ning ühtlasi aitab neil koguda mälestusi oma lapsest.

Paljud mälestustekarbid on meisterdanud vanemad, kes on ise samuti oma lapse kaotanud. Töötoas osalejad on öelnud, et see tegevus on neile olnud teraapilise iseloomuga.Kui sa soovid mälestustekarpide loomist toetada, on sul selleks erinevad võimalused:

  • Pane ise kokku mälestustekarp
  • Korralda oma kodu- või töökohas mälestustekarpide meisterdamise töötuba
  • Hakka mälestustekarpide töötoa juhendajaks
  • Anneta esemeid mälestustekarpide meisterdamiseks või nende sisustamiseks
  • Toeta mälestustekarpide projekti rahaliselt

Mälestustekarbi meisterdamine

Kui sa tunned, et soovid olla toeks vanematele, kes on kaotanud oma beebi raseduse, sünnituse või esimeste elupäevade ajal, võid panna ise kokku mälestustekarbi, mis kingitakse vanematele haiglas või sünnitusmajas ja mis aitab neil oma beebit mälestada.

Mälestustekarp võiks üldiselt sisaldada järgmisi esemeid:

  • Pildiraam või album. Enamasti teeb ämmaemand või pere ise beebist pilti, samuti koguvad paljud vanemad albumisse ultrahelipilte või raseduse ajal tehtud fotosid.
  • Küünal
  • Mälestusese – kujuke või mänguasi, näiteks karumõmm, ingel, liblikas, linnuke. Mälestusese sümboliseerib lahkunud beebit.
  • Soe ese, näiteks mütsike, papud või tekike. Nende esemete puhul on vanematel võimalus valida, kas panna see lapsega kaasa või jätta endale mälestuseks.

Mälestustekarpi valmistades ja komplekteerides on oluline meeles pidada, et kõik asjad peaksid sobima nii poistele kui tüdrukutele, nii et parem on kasutada neutraalseid värve ja kujundeid. Soovitame eelistada pigem väikesemõõdulisi esemeid, siis mahuvad need kõik karpi ära ning vanemad saavad soovi korral veel ise asju juurde lisada.

Mälestustekarbi vanemateni toimetamise osas võta palun ühendust e-posti aadressil info@vaiksed.ee.

Mälestustekarpide töötoad

Kui sa soovid aidata vanemaid, kelle beebi on surnud raseduse, sünnituse või esimeste elupäevade ajal, siis üks võimalus selleks on korraldada oma kodu- või töökohas mälestustekarpide meisterdamise töötuba. Töötoas valmivad ilusad karbikesed, mis jõuavad Eesti sünnitus- ja lastehaiglatesse, kus need kingitakse lapse kaotanud perele.

Töötoa korraldamiseks võta ühendust MTÜga Vaikuse Lapsed, kes annab nõu töötoa korraldamiseks ja saadab töötuppa juhendaja, kes õpetab, kuidas mälestustekarpe teha.

Kui tunned, et sooviksid panustada veelgi rohkem, on sul võimalik läbida koolitus ja hakata ise mälestustekarpide meisterdamise töötoa juhendajaks. Töötoa juhendajalt eeldame mõistlikul määral ilumeelt ja käsitöö tegemise oskust. Juhendaja peaks olema julge ja avatud suhtleja, kes on valmis juhtima rühma tööd. Samuti tuleb kasuks, kui juhendaja on puutunud isikliku kogemuse, töö või õpingute kaudu kokku keeruliste psühholoogiliste probleemidega, eriti lapse kaotuse teemadega.

Lisainfot mälestustekarpide töötubade kohta saad e-posti aadressil info@vaiksed.ee või telefonil 526 2453 (Ave Liiv).

Toeta mälestustekarpide loomist

Oleme väga tänulikud, kui sul on võimalik annetada mälestustekarpide meisterdamiseks materjale. Mälestustekarbid meisterdame papist, mille katame paberiga, üldjuhul tapeediga, kuid sobivad ka muud dekoratiivpaberid. Karbid varustame paelaga, millega saab karbi kaane kinni siduda. Soovi korral on võimalik karp kaunistada ka metallnurkadega. Samuti kulub karbi valmistamiseks suures koguses liimi.

Samuti on võimalik annetada esemeid, mida mälestustekarpidesse panna ja mis aitaksid lapse kaotanud vanematel oma beebit meelde tuletada. Näiteks on mälestustekarbis üldiselt pildiraam või album, küünal, mõni väike kujuke või mänguasi ja mõni soe käsitööna valminud beebiriie, näiteks mütsike, papud või tekike.

Kui sul on võimalik mõnda neist materjalidest või esemetest meile annetada, kirjuta meile täpsemate juhiste saamiseks aadressil info@vaiksed.ee.

Mälestustekarpide projekti on võimalik toetada rahaliselt, tehes annetuse MTÜ Vaikuse Lapsed kontole EE502200221048925078 märgusõnaga “Mälestustekarp”. Sellega toetad mälestustekarpide meisterdamiseks materjalide soetamist ja karpide sisu komplekteerimist.

Oleme kõigile toetajatele väga tänulikud!

Järgmine: Mälestusteraamat

et