Для родных и близких

by Vaiksed

Tihtipeale ei oska sõbrad, pereliikmed ja kolleegid kuidagi käituda vanematega, kes on läbi elanud lapse kaotuse ja on leinas. Kuidas sellisele perele toeks olla? Mida ütelda ja mida ütlemata jätta?
Oleme siia kogunud mõned soovitused ise lapse kaotust kogenud vanematelt selle kohta, kuidas sellistele peredele kõige paremini tuge pakkuda.

Lapse kaotusest rääkimine

Sageli kardavad sõbrad ja tuttavad lapse kaotust kogenud perega suhelda. Kardetakse häirida või midagi valesti teha, ei osata käituda või ei teata, mida leinas olijale ütelda. Samas mõjub lähedaste eemale hoidmine leinajatele tihtipeale hoopis valusalt ja pettumust valmistavalt. Vanemate jaoks olemas olemisega annad neile märku, et sa hoolid neist ja nende lapsest ning et sulle läheb juhtunu korda. 

Tihti ei julge inimesed surnud last mainida, sest ei leia õigeid sõnu ja kardavad midagi valesti öeldes vanematele haiget teha. Õigetest sõnadest ja vastustest olulisem on märguanne, et sa tunned lapse kaotust kogenud vanematele kaasa ja oled vajadusel nende jaoks olemas. Samuti ei tasu karta, et tuletad surnud last mainides vanematele seda kurba sündmust meelde. Vanematel on juhtunu meeles niikuinii, ükskõik, kas nad räägivad sellest, või ei.

Kui vanemad on valmis lapse kaotusest rääkima, kuula osavõtlikult ja küsi, mis ja kuidas juhtus. Ära karda pisaraid ja leina – vajadusel lase rääkijal kurb olla ja nutta ja ära püüa tema reaktsioone pidurdada (välja arvatud juhul, kui need kellelegi ohtlikud on). Kui vanemad on lapsele pannud nime, kasuta seda vestluses.

Будьте осторожны с такими словами утешения:

  • «Время лечит»
  • «Хорошо, что вы молодые»
  • «Постарайся об это не думать»
  • «Жизнь продолжается»
  • «Хорошо, что у тебя есть еще ребенок»
  • «У вас еще будут дети»
  • «Каждому дается столько, сколько он может вынести»
  • «Будь сильной, ты нужна своему мужу»
  • «Как ты, всё уже прошло?»

Пусть родители сами выбирают «темп» траура, не заставляйте их думать о новой беременности и ребенке.

Leinavate vanemate toetamine

Selle asemel, et öelda “Andke teada, kui ma saan teie heaks midagi teha”, paku ise välja mõni konkreetne tegevus, kuidas sa saad leinas vanemaid toetada – neile süüa viia, suuremaid lapsi hoida, oodatud beebi asjad nende kodust kokku korjata või neid lapse matuste korraldamisel abistada.

Kas lapse kaotuse puhul sobib saata mälestuskaarti või lilli? Mingeid reegleid sellisteks puhkudeks ei ole olemas. Kui sa tunned, et selline žest aitab sul vanematele toeks olla ja tuleb südamest, ei pane nad seda kindlasti pahaks.

Не забывайте родителей и их ребенка и тогда, когда после случившегося пройдет какое-то время. И для самих родителей окажется пугающей неожиданностью, насколько тяжелой и долгой будет скорбь.

Vaata ka: Родителю

ru_RU