Questions for a gynaecologist

by NGO Vaikuse Lapsed


Sellelt lehelt leiad küsimused naistearstile, mis puudutavad ema tervist pärast sünnitust, raseduse katkemist või raseduse katkestamist. Samuti jagab naistearst infot selle kohta, kuidas uuritakse juhtunut ning mida järgmise raseduse puhul silmas pidada.

We encourage you to consult your doctor about the necessary tests and analyses. Note down your questions before the visit, as it makes it easier for you to focus on the important information if you become emotional.

Mida pidada silmas ema tervise seisukohalt pärast lapse surnultsündi või raseduse katkemist?

Kui ei esine selgeid haigusseisundeid, mis vajavad spetsiifilist jälgimist ja ravi (näiteks pre-eklampsia, eklampsia, platsenta enneaegne irdumine ja suur verekaotus, raskekujuline põletik/sepsis, trombioht, diabeet), siis kulgeb sünnitusjärgne periood kehalises mõttes lapse surnultsünni puhul samamoodi nagu elussünni korral. Kuna rinnaga toitmist ei toimu, siis tavaliselt eelistavad patsiendid, et piima tekkimist rindadesse pärsitakse. Selleks kirjutab arst vastava ravimi.

When to go for a postpartum checkup?

If you have no physical ailments, you should get a postpartum checkup about 6 weeks after delivery. During this time, the postpartum discharge has stopped and you may already have had the first menstruation. The uterus is back to its normal size, tissue integrity has been restored in the case of vaginal and/or perineal tearing, and the wound has healed if you had a caesarean section. The doctor will check whether everything has gone as expected.

Kui on toimunud raseduse katkemine või raseduse katkestamine kas tablettidega või kirurgiliselt, siis peaks kaebuste puudumisel kontrolli minema 2–3 nädala möödudes katkemisest/katkestamisest.

What is covered by a gynaecological examination?

If the placenta and child were sent for a pathoanatomical examination, it is likely that the test results will be available by then. The results will determine whether the mother or father should have additional tests done. For example, in the case of inflammation, it is recommended to re-examine the genital tract for possible pathogenic microbes and/or to test for viral diseases.

Kui on esinenud loote väärareng, on tihti näidustatud uuringud ja nõustamine geneetiku juures, mõnel juhul on näidustatud uuringud hüübisvussüsteemi hindamiseks. Lisauuringute maht sõltub sellest, mis võis olla kõige tõenäolisem põhjendus surnultsündimisele.

Raseduse katkemise või raseduse katkestamise puhul kas tablettidega või kirurgiliselt vaadatakse üle (enamasti ultraheliuuringuga), kas emaka terviklikkus on taastunud ja kas katkemine on olnud täielik. Koos arstiga saab läbi arutada, kas ja millised lisauuringud on vajalikud. Kui peaks esinema tugev verejooks, valud alakõhus ja/või palavik, tuleks koheselt arstile pöörduda, vajadusel erakorralise meditsiini osakonda või haiglasse.

How is the death of a child/abortion investigated?

Kui toimunud on surnultsünd, siis uuritakse eraldi nii platsentat kui last. Hinnatakse mõlema vastavust raseduse suurusele, lapse väljanägemist (näiteks kas on väliseid või sisemisi muutusi, mis viitaksid võimalikule kromosoomi- või geenihaigusele või väärarengule); kudede tasandil hinnatakse põletiku esinemist, samuti on võimalik hinnata, kui kaua enne sünnitust loode võis hukkuda.

Enamuse enne 12. rasedusnädalat toimunud iseenesliku raseduse katkemise puhul on tegemist nii-öelda loodusliku valikuga – loote arengus on midagi lootusetult valesti läinud (enamasti on tegemist kromosoomide jagunemisega seotud seisundiga). Registreeritult katkeb umbes 10–15% kõigist rasedustest, tegelikkuses on neid kindlasti rohkem.

It is internationally agreed that additional studies (congenital coagulation disorders, autoimmune diseases and consultation with a geneticist) are indicated if three consecutive pregnancies were terminated before 12 weeks of gestation.

Next Back to everyday life

en_GB